Правила вибору і сервірування скатертини та серветок

Напевно, кожна господиня мріє про казкову скатертину — самобранку, здатної в лічені секунди наповнити стіл смачними стравами. На жаль, вчені ще не оволоділи чарівним мистецтвом, однак сучасні виробники текстильних виробів навчилися створювати скатертини і серветки на стіл, дивлячись на які мимоволі згадуєш красиві казкові картинки. Зі своїми читачами «Смачні рецепти» сьогодні поділиться рекомендаціями про те, як підібрати скатертину і серветки до неї, що максимально красиво і гармонійно сервірувати стіл.

Скатертини і серветки на стіл

Скатертини і серветки на стіл

Місце скатертини на обідньому столі

З давніх часів скатертину сприймалася не просто як предмет побуту, але і як символ достатку і навіть своєрідний оберіг роду. Наприклад, у Вавилоні вона обшивалася золотистими нитками і прикрашалася складним розписом. У Стародавньому Єгипті клапоть тканини, що вкриває стіл, оздоблювався різнокольоровими пігментами. При цьому малюнок підбирався в залежності від станів і достатку родини. В Київській Русі ж, через високий розвиток ткацької майстерності, скатертини були доступні не лише вельможам, але й селянам. Довгий час у слов’янських народів існував звичай передавати скатертину з покоління в покоління, як символ благополуччя.

Настільки цікава історія скатертини робить її не просто практичним доповненням, а атрибутом, здатним створити особливу оформлення в сервіровці столу і стати яскравою прикрасою інтер’єру.

скатертину на прямокутний стіл фото

Скатертину на прямокутний стіл фото

Текстиль для сервірування столу фото

Текстиль для сервірування столу фото

Вибір скатертину на стіл

1. Форма

Щоб правильно підібрати скатертину на стіл, в першу чергу необхідно визначитися з її формою. Сучасні скатертини бувають квадратної, прямокутної, овальної і круглої форми. В ідеалі, форма скатертини повинна повторювати форму стільниці. Виняток відноситься лише до круглих столів, в оформленні яких допускається застосування квадратних скатертин, здатних створити цікаву і об’ємну драпіровку. Крім того, оформивши круглий стіл круглої скатертиною, поверх неї можна покласти невелику скатертину квадратної форми. Особливо цікаво така композиція виглядає при суміщенні контрастують один з одним тонів.

Кругла і квадратна скатертину на круглий стіл

Кругла і квадратна скатертину на круглий стіл

скатертину на круглий стіл фото

Скатертину на круглий стіл фото

як підібрати скатертину на стіл

Як підібрати скатертину на стіл

скатертину на овальний стіл

Скатертину на овальний стіл

 

Також існує цікава різновид скатертин під назвою ранери або бігунок, форма яких нагадує довгасте вузьке полотно або доріжку. Найбільш гармонійно скатертина-доріжка виглядає на довгастому дерев’яному столі. Однак, оскільки це полотно є досить вузьким, разом з ранером стіл сервірується серветками з тканини.

Скатертини-доріжки і серветки в тон

Скатертини-доріжки і серветки в тон

 

Скатертина-раннер для сервірування обіднього столу

Скатертина-ранер для сервірування обіднього столу

 

Скатертина-доріжка для сервірування святкового столу

Скатертина-доріжка для сервірування святкового столу

Контрастна скатертину-бігунок на білому тлі

Контрастна скатертину-бігунок на білому тлі

2. Матеріал

Сучасні скатертини виготовляються з натуральних, синтетичних, а також змішаних тканин. Вибір того чи іншого матеріалу залежить від призначення скатертини.

За правилами етикету святкові та урочисті заходи вимагають натурального текстильного оформлення. Для виробництва цієї категорії скатертин найчастіше використовується льон або бавовна. Святкові скатертини з натуральних матеріалів відрізняються міцністю, гіпоалергійністю і, до того ж, стильним зовнішнім виглядом.

Однак, ці вироби мають один суттєвий недолік — схильність до усадки під час прання і прасування, тому їх розмір повинен бути трохи більше, ніж потрібно.

красиві скатертини на стіл

Красиві скатертини на стіл

Картата біло-червона скатертина для столу

Картата біло-червона скатертина для столу

Через маркість користуватися натуральними скатертинами в повсякденному житті не зовсім комфортно. Тому сервірувати стіл для сімейних обідів і вечірніх чаювань рекомендується скатертинами з поліестеру або акрилу. Скатертини з цих штучних матеріалів оброблені водовідштовхувальними просоченнями, які легко стираються, практично не мнуться і, до того ж, відрізняються демократичною ціною. Але, незважаючи на простоту і доступність цих виробів, вони також володіють прекрасним зовнішнім виглядом. Наприклад, особливою популярністю користуються поліефірні скатертини з жакардовим переплетенням, які не мають виворітного боку.

красиві скатертини на стіл фото

Красиві скатертини на стіл фото

Білосніжна скатертина на обідній стіл

Білосніжна скатертина на обідній стіл

 

Скатертину на прямокутний стіл з раннери

Скатертину на прямокутний стіл з раннери

В окрему категорію можна виділити мереживні скатертини та серветки. У більшості випадків тонкі і витончені ажурні вироби стають окремою прикрасою інтер’єру, здатним надати обстановці будинку теплоту і затишок.

Мереживна серветка на стіл

Мереживна серветка на стіл

Мереживні скатертини фото

Мереживні скатертини фото

3. Розмір

Розмір скатертини для сервірування столу повинен включати в себе довжину стільниці, а також довжину «схилу». За вимогами етикету, довжина «схилу» скатертини не повинна бути менше 20-ти сантиметрів, тобто, розмір виробу повинен перевищувати розмір столу як мінімум на 40 сантиметрів. Однак святкове сервірування потрібно, щоб «схил» повністю закривав ніжки столу.

Скатертина і серветки з кільцями

Скатертина і серветки з кільцями

4. Колір

В залежності від колірного оформлення, скатертина може бути як нейтральним атрибутом, так і яскравою прикрасою інтер’єру. До нейтральних кольорів відносяться бежеві, кавові, сірі і персикові тони, які гармонійно поєднуються з будь-якими інтер’єрними напрямками.

святкова скатертина

Святкова скатертина фото

Тканина та колір скатертини

Тканина та колір скатертини

Підкреслити нестандартність сучасних стилів допоможуть яскраві різнокольорові скатертини, а також відповідні серветки. Якщо ви сервіруєте стіл для урочистого випадку, вибирайте білосніжну скатертину, яка завжди виглядає нарядно і доречно.

Біла скатертина для сервірування столу

Біла скатертина для сервірування столу

Також окремо можна виділити новорічні скатертини. Оскільки тематика цього свята допускає деякі відступи від загальних правил етикету, вибирайте яскраві скатертини з підходящим малюнком для сервірування новорічного столу .

Скатертина для новорічного столу

Скатертина для новорічного столу

Святкова скатертина на новорічний стіл

Святкова скатертина на новорічний стіл

Червона новорічна скатертину доріжка зі сніжинками

Червона новорічна скатертину-доріжка зі сніжинками

 

Як підібрати серветки до скатертини для красивого сервірування

Скатертина — не єдиний елемент сервірування столу, адже без тканих серветок оформлення, як правило, виглядає незавершеним. При підборі скатертин і серветок допускається як повне поєднання кольорів, так і поєднання контрастних відтінків, завдяки чому загальне оформлення буде виглядати яскраво і незвично.

Однак, якщо ви вирішили підібрати тон серветок, контрастує з тоном скатертини, простежте, щоб цей відтінок також був присутній і на інших елементах столу, наприклад, в посуді, свічниках, прикрасах і т. д.

Якщо колір серветок може різнитися з кольором скатертини, то матеріали цих виробів повинні збігатися. Найчастіше серветки використовуються в сервіровці святкового столу, тому якщо ви використовуєте лляну скатертину — вибирайте лляні серветки, якщо шовкову — шовкові і т. д.

тканини для скатертин та серветок

Тканини для скатертин та серветок

скатертини і серветки на стіл

Скатертини і серветки на стіл фото

Рожеві серветки і біла скатертина

Рожеві серветки і біла скатертина

З допомогою вдалого поєднання скатертини з серветками можна створити дивовижну сервіровку, використовуючи тематичні ідеї для будь-якого свята. Так, якщо ви влаштовуєте дитячий день народження, використовуйте для вибору тематики захоплення дитини. До свята Великодня, Нового року або Різдва, весілля, ювілею — на кожен випадок знайдеться свій оригінальний спосіб.

Лляні скатертини та серветки

Лляні скатертини і серветки

Серветка на стіл під тарілку

Серветка на стіл під тарілку

Сервіровка столу серветками без скатертини

Сервіровка столу серветками без скатертини

Правильно підібрані скатертини і серветки на стіл здатні прикрасити навіть самий непоказний інтер’єр і підкреслити хороший смак господині. Тому, вибираючи такі необхідні атрибути, звертайте увагу не тільки на дизайн, але і на якість, адже скатертини і серветки повинні радувати вас не один рік.